Pos Sistemleri

Pos-SistemleriSatış yani POS sistemleri, perakende mal satışlarını yönetmek için hazırlanmış olan bir sistemdir. İç, dış bilgi, ödeme ile ilgili yazılım ve donanım için kullanılır. Ayrıca pos sistemine istenilen yazılım yüklenebilir. Çoğu perakendeci kendi kontrol standını veya sayaçlar ile sistemini kullanır. POS sistemlerinin kullanılması müşteri hizmetlerini artırırken iş ve çalışmanın daha keyifli bir ortamda yapılmasını sağlıyor. Aynı zamanda işletmenin maliyetlerini düşürerek, işi çok daha verimli hale getiriyor.

Perakende ticarette, satış noktası olarak bilinen pos sistemleri müşterinin yanına kadar getirilir ve satın alınan mal ya da hizmetin ödemesi daha kolay hale gelir. Satın alma işlemini hızlandıran bu sistem ile müşteri de rahatsız edilmeden oturduğu siparişini vermiş olur ve bu işlem hızlı bir şekilde gerçekleşir. POS sistemleri makineden bilgisayara aktarılır ve yazılı makbuz, fiş ya da fatura açığa çıkarır. İşlemlerin hepsi birkaç saniye içinde veri aktarımı ile gerçekleşir.

Pos Sistemlerinin İşlevi

En temel POS sistemi bilgisayar sistemiyle elektronik yazarkasa olarak çalışır. Bu yazarkasa müşteri için bir fiş üretebilir. Günün sonunda da, çeşitli yazarkasa fonksiyonları kullanılarak depozito hazırlanır ve günlük raporlar yazdırmak için ideal bir tercihtir. Daha karmaşık yazarkasa dereceleri ise ayrıntılı rapor yeteneğine sahiptir. Bunlar kullanıcıların geçmişten gelen raporlarını görüntüleyebilir, aylık ve yıllık raporlar oluşturmak için izin veren bellek fonksiyonlarından yardım alır.

Daha karmaşık olan POS sistemleri, yukarıdaki faaliyetler ile birlikte, pek çok paketlenmiş özellik içerir. Birçok sistem izlenebilir ve böylece her parça için bir veritabanı bulunarak envanter yönetimi yetenekleri oluşur. Bazı sistemler de satış ve ürün popülerliği ile ilgili verileri kullanarak alıcı sistemi içinde satın alma siparişlerini oluşturmaya izin verir. Bunlar dışında pos sistemleri:

  • Muhasebe özellikleri,
  • Entegre edilebilir özellikler,
  • İnsan kaynakları için şifre korumalı bir alan,
  • Sistem içerisinde personel kayıtlarını tutma faaliyetlerini barındırır.